
Lex Ukrajina II
Jaké přináší změny Lex Ukrajina II?
...Nabízíme ZDARMA dobrovolníkům, sociálním pracovníkům, úředníkům a zaměstnancům organizací, které dosud nepracovaly s cizinci.
Přihlásit se je možné na e-mailu: zuzana.schreiberova@mkc.cz.
Lektorka: Mgr. Zuzana Schreiberová, Multikulturní centrum Praha z. s.
Rozsah: 4 hodiny
Anotace:
Vzdělávací program slouží jako uvedení účastníků do tématu interkulturního soužití se zvláštním zřetelem na nově příchozí z Ukrajiny. Slouží jako nástroj k porozumění kulturním rozdílům a pomáhá tak předcházet konfliktům a nedorozuměním. Jeho součástí jsou reálie o geografii a historii Ukrajiny, ale pouze v té míře, aby pedagogům pomohly pochopit způsoby, jakými odlišná kulturní a socioekonomická realita ovlivňuje běžný život a může se projevit v interakci při řešení každodenních záležitostí.
Okruhy:
Kultura a kulturní rozdíly – pojetí kultury, kulturní ledovec, kulturní dimenze, kulturní šok, pojetí blízkosti a vzdálenost kultur
Ukrajina: dějiny, společnost a kulturní rozdíly – geografie a dějiny Ukrajiny, politický a ekonomický vývoj, životní úroveň, pracovní migrace, vztahy s úřady, důvěra ve stát
První kroky v adaptaci a integraci – základní principy práce s uprchlíky, specifika příchozích po ruské invazi v únoru 2022, sociální vs. jazyková integrace, komunikace s cizinci, specifika rodilých mluvčích slovanských jazyků, praktické návody a aktivity, informace o pobytovém statusu i sociální podpoře pro příchozí z Ukrajiny
Jak řešit integraci cizinců? Co ve stávající nabídce sociálních služeb schází? A co je nejvíce potřeba z pohledu samotných migrantů? Jak zlepšit mezietnické soužití v lokalitě a lépe pracovat se stereotypy většinové společnosti?
Pokud se ve vaší obci, městě nebo městské části zabýváte těmito nebo podobnými otázkami a chcete lépe porozumět a strategicky se zabývat integrací cizinců, nabízí vám Multikulturní centrum Praha integrační workshop inspirovaný metodikou německé nadace Bertelsmann Stiftung.
Integrační workshop je zpravidla jednodenní akcí. Veškerou organizaci (identifikace a pozvání aktérů, logistika atd.) řeší MKC Praha.
Zaměření workshopu určuje zadavatel (město). Možné příklady využití:
Vytvořená a volně dostupná metodika integračního workshopu je podrobným návodem k přípravě a realizaci integračního workshopu a je určená pro facilitátory integračního workshopu. Stejně tak ale může metodika sloužit zástupcům obcí, kteří mají zájem se o nástroji integračních workshopů více dozvědět nebo kteří uvažují o zorganizování workshopu ve vlastní režii. Metodika popisuje postup k přípravě a realizaci workshopů v různých časových a obsahových variantách.
Hlavním smyslem integračního workshopu je identifikovat aktéry integračního procesu, přivést jejich zástupce ke společnému jednacímu stolu, zpřehlednit jim legislativní, kompetenční a institucionální pozadí cizinecké problematiky, seznámit je s daty a trendy, poskytnout jim co možná nejkomplexnější vhled do cizinecké problematiky v obci. Na těchto základech je pak v průběhu workshopu společně vytvořen koordinovaný přístup k integraci cizinců.
Workshopy realizujeme v omezeném počtu zdarma v rámci projektu podpořeného MVČR s názvem „Informování a budování kapacit lokálních komunit při práci s držiteli dočasné ochrany“.
Kontakt: Jan Dítko, jan.ditko@mkc.cz, tel. 728 657 089
Jaké přináší změny Lex Ukrajina II?
...