
Workshop si klade za cíl budování dialogu, podporuje diskuzi a pluralitu názorů.
Pro koho je workshop určen: pedagogičtí pracovníci a pracovníci v oblasti vzdělávání a volného času mládeže, mezi něž se zahrnují pracovníci DDM, NZDM, mládežnických a dobrovolnických organizací a další osoby pracující s mládeží (např. lektoři na „volné noze“)
Délka: 6 hodin
Min. / max. počet účastníků: 12 - 20 osob
Cena: dle dohody, orientační náklady 8 000 Kč (lektorné, příprava, materiál)
Workshop seznámí účastníky s inovativní metodou rolové hry – simulace – a možnostmi jejího využití při výuce. Účastníci si na příkladu výstavby mešity ve fiktivním městě sami vyzkouší debatovat o tématu z různých úhlů pohledu. Workshop rezonuje s momentálním děním v české společnosti (problematika uprchlictví, migrace a postoje vůči islámu a muslimům obecně) a nabízí budování dialogu, vzájemného porozumění a tolerance v prostředí simulační hry. Téma stavby mešity v českém městě je základem pro vytvoření prostředí komunikace různých aktérů ve městě ve snaze skloubit často protichůdné zájmy. Během hry jsou zastoupeny názory pro, proti i nevyhraněné pozice. Účastníci si proto mohou vyzkoušet, jaké je to hájit názory, se kterými by se jinak třeba osobně neztotožňovali a nahlédnout tak věc ze zcela jiného úhlu pohledu. Všichni účastníci se snaží argumentovat zájmy role, kterou zastávají. Argumenty pak na fiktivním městském shromáždění společně probírají. Součástí workshopu jsou také informace o aktuální situaci v ČR (kolik muslimů v ČR žije, kolik mešit a modliteben v ČR existuje, kde se v ČR stavěly první mešity, kdy a pro koho apod.). Součástí workshopu je také metodická podpora, jak využívat metodu rolové hry ve třídě.
Lektoři: kurzy školí 2 lektoři MKC Praha s bohatými pedagogickými zkušenostmi i zkušenostmi v oblasti interkulturních kompetencí
Kontakt: infocentrum@mkc.cz
Více informací: la-ngonpo.org