Proti nenávistným projevům na internetu a na budování respektu v online prostředí a v každodenním životě.
Pro koho je workshop určen: žáci gymnázií, SOŠ a SOU
Délka: Workshop sestává ze tří samostatných dílen v rozsahu 90 minut, které tvoří jeden celek. V ideálním případě dílny pro jednu třídu proběhnou s týdenním odstupem.
Min. / max. počet účastníků: 10 – 30 účastníků (jedna třída)
Workshop je zpracovaný na základě nejnovějších trendů v interkulturním vzdělávání, osobnostně sociální výchově a zážitkové pedagogice, v rámci mezinárodního projektu BRICkS-Stop nenávistným projevům.
Cílem dílen je to, aby žáci uměli rozpoznat hate speech/nenávistné projevy na internetu a aby byli motivováni na ně reagovat a věděli jak. Součástí je také podpora žáků při vedení vlastních aktivit vztahujících se k problematice nenávistných projevů v online prostředí.
Více o workshopu:
V rámci nabízeného workshopu se žáci naučí: a) rozpoznat nenávistné projevy (a stereotypy) a to, jak tyto vznikají i jak ovlivňují život skupin a jednotlivců b) uvědoměle a kriticky přistupovat k informacím, které se objevují na sociálních sítích a internetu c) zacházet s nenávistnými projevy na internetu
Žáci si dále aktivně vyzkouší, jak mohou vystupovat proti nenávistným projevům ve společnosti. Lektoři studentům představí různé nástroje a způsoby, jak se lze podílet na budování respektu v online prostředí a budou je motivovat k předložení nápadů na vlastní „miniprojekty/aktivity“. V závěru workshopu budou nápady vyhodnoceny a ty nejzajímavější budou posléze vybrány k realizaci.
Kontakt: tereza.cajthamlova@mkc.cz